Alkol Alışkanlığınızı Bıraktığınızda Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler - aboutcatdog


Alkol Alışkanlığınızı Bıraktığınızda Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler

Alkol Alışkanlığınızı Bıraktığınızda Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler Nelerdir ? Hepimizin bildiği gibi hem insan sağlığı hem de çevreye zararı olan kötü alışkanlıklardan birisi alkoldür. Bazı insanlar yaşamış olduğu sıkıntı ve sorunları biraz da olsa unutabilmek için alkol kullanımına başlamaktadır. Diğer yandan bazıları ise partilerde, eğlence mekanlarında daha iyi vakit geçirebilmek amacıyla alkol almaktadır. Her ne kadar bağımlılık yapmayan bir alışkanlık gibi gözükse de siz farkında olmadan sizi etkisi altına almaktadır. Karaciğer rahatsızlıkları, aşırı kilo alma, ciltte yaşlanma gibi birçok zararlı sonuçlar doğuran alkolü bırakmak sigaraya göre oldukça kolaydır. İçerisinde nikotin, kafein gibi bağımlılık yapan maddelerin bulunmaması bırakmayı daha kolay hale getirmektedir. Gelin şimdi hep beraber alkol bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen değişimleri inceleyelim.

Alkolü bıraktığınız ilk günlerde canınız aşırı derecede alkol isteyebilir.

Geçmiş zamanlarında düzenli olarak alkol tüketen kişiler, alkol bıraktığı ilk günlerde oldukça zorlanabilir. Sigara kadar fazla tüketilen bir alışkanlık olmasa da vücudunuz daha önce tüketmiş olduğunuz sıvının yokluğunu hissedecektir. Vücudunuz ilk zamanlarında alkol bırakmanıza uyum sağlayabilmek için bazı tepkiler gösterecektir. Titremeler, halüsinasyonlar, düzensiz kalp atışı, vücut ısısında artış gibi belirtiler alkol nöbetlerinde sizi oldukça zorlayacaktır. Her gün düzenli olarak alkol tüketen kişilerde daha çok görülen bu nöbetlerde kendinize yeni uğraşlar edinmelisiniz. Vücudunuzda meydana gelecek bu belirtiler alkol kullanım sürenize bağlı olarak günler, haftalar veya aylar sürebilmektedir. Kendi başınıza bırakamayacağınızı düşündüğünüz durumlarda doktorunuza başvurmak en sağlıklı seçim olacaktır.

Zaman geçtikçe belirli aralıklarla gelen alkol istekleri azalacaktır.

Yapılan araştırmalarda alkolü bırakan insanlarda belirli aralıklarla gelen alkol isteği 72. Saatte zirve yapmaktadır. Son alkol aldığınız zamandan sonra 72 saat kadar dayanabilirseniz diğer zamanlarda gelen nöbetler daha kolay olacaktır. İlk üç gün zorlanma belirtileri olsa da geriye kalan zamanlar sizler için daha kolay olacaktır. Fiziksel olarak görülen etkiler kısa bir süre içerisinde kaybolsa da psikolojik etkiler uzun süre boyunca etkisini göstermektedir. Alkol bırakma isteğiyle doktora başvuran insanların çoğunda saldırganlık, öfke, depresyon, kaygı, kâbus, uyku zorluğu ve hatta libidoda azalma görülmektedir. Bu psikolojik etkilerin en önemli sebebi ise alkolü ilaç yerine koymaktan kaynaklanmaktadır. Hem fiziksel hem de duygusal bu belirtiler bir ay içerisinde neredeyse tamamen kaybolacak ve canınınız bir daha alkol istemeyecektir.

Daha sağlıklı ve iyi uykuların olduğu günler sizleri bekliyor.

Alkolü bıraktıktan sonra bir veya iki hafta içerisinde uykuya dalmakta problem yaşasanız da bu süreçlerden sonra daha iyi bir uyku sizleri bekliyor. Hepimiz kanepede oturarak dinlenme ile rahat bir gece uykusunun aynı şey olmadığını biliyoruz. Düzenli olarak alkol tüketen kişiler gece boyu sağlıklı bir uyku uyuyamadığından gün boyunca kendini uykusuz ve yorgun hissetmektedir. Alkol içtiğimde daha kolay uykuya dalıyorum, diye düşünenleriniz olabilir. Bu bazı insanlarda doğru olsa da yalnızca belirli bir süre için geçerlidir. Yapılan araştırmalar alkol tüketiminden sonra daha kolay uykuya dalındığını gösterse de gece boyunca verimli bir uyku kalitesi olmadığından ertesi gün sizlere zindan olabilir. Bu nedenle, alkol bıraktık sonra geçen ilk haftada uykuya dalmakta sorun yaşasanız da vücudunuz alkol isteğinden tamamen arındığında çok verimli bir uyku uyuyabileceksiniz.

Alkolü bıraktıktan sonra daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

İçerisinde alkol bulunan çoğu içecek oldukça fazla miktarda kalori barındırmaktadır. Bir bira yaklaşık olarak 200 kaloriye eşitken, küçük bardak bir margarita yaklaşık 300 kaloriye sahiptir. Alkol bağımlılığınızdan tamamen arındığınızda yapacağınız bir diyet ve birkaç aktivite sayesinde kolay şekilde kilo verebilirsiniz. Her gün alkolün doldurduğu binlerce kalori miktarını vücuttan uzaklaştırdığınızı düşünürseniz diyet yapmaya gerek kalmadan bile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre alkol kullanan kişilerin gıda kokularına karşı daha hassas oldukları belirlenmiştir. Alkol alışkanlığınızı bıraktıktan sonra besinleri daha kolay ayırt edebilir ve daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Alkol kullanan kişiler ağızlarında oluşan tadı bastırmak amacıyla daha fazla yiyecek tükettiği için daha çok kilo almaktadır. Alkolü bırakmak her açıdan sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Alkol ciltte yaşlanmalara sebep olduğundan, alkol tüketimini bıraktığınızda daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Birçoğumuz alkol kullandığımızda daha fazla idrara çıktığımıza şahit olmuşuzdur. Alkol çok büyük bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İnsan vücudunda bulunan su ve diğer sıvıları tutan hormonlar alkol kullanımı sırasında azalmaktadır. Bu da vücut içerisinde bulunan sıvının bilinçsiz şekilde dışarı atılmasına sebep olur. Vücut su sayesinde gençleştiğinden alkol kullanan insanların vücutlarında yaşlanmalar meydana gelmektedir. Alkol tüketiminden sonra geceleri çok fazla su içmenin sebebi de vücut içerisinde bulunan sıvıların kontrolsüz bir şekilde dışarı atılmasından kaynaklanır. Alkol sebebiyle vücutta bulunan sıvının atılması kuru görünen bir cilt, kepek ve egzama gibi birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Alkolü hayatınızdan çıkardıktan sonra cildinizde meydana gelecek olan gençleşmeyi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kan şekeri seviyeniz alkolü bıraktıktan sonra normal düzeyine dönmeye başlar.

İçerisinde alkol bulunan bira, votka ve şarap gibi içeceklerin çoğu içerisinde karbonhidrat bulunan gıdalardan üretilmektedir. Bu da bu içeceklerin içerisinde fazla miktarda şeker bulunmasına yol açar. Düzenli olarak alkol kullanan insanların kanlarında bulunan şeker miktarı kontrolsüz bir şekilde arttığından kan şekerinin yükselmesine hatta şeker hastalığına yol açabilir. Alkol tüketimini bıraktıktan sonra vücutta insülin miktarını kontrol eden hormonların üretimi artar. Bu sayede kan şekeri miktarı gün geçtikçe normal seviyelere gelmeye başlar. Alkol nedeniyle kan insülin direnci arttığından kontrolsüz şekilde kilo almaya başlayabilirsiniz. Şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanmamak ve vücut içerisindeki insülin direncinin normal seviyeleri gelmesi için alkolden uzak durmak en sağlıklı tercih olacaktır.

Kansere yakalanma riskiniz alkol kullanan kişilere göre daha az olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre alkol ve sigara kullanan kişilerin kullanmayanlara göre kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özellikle karaciğerin işlevini kaybetmesine ve karaciğer kanserine yakalanma riski alkol kullanan kişilerde %16 seviyelerindedir. Yalnızca karaciğer değil; ağız, rektum, kolon, meme kanseri gibi hastalıkların en önemli sebeplerinden birisi alkoldür. Bir ay alkol tüketmeyen insanlar üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise karaciğer yağlanmasının azaldığı görülmüştür. Bu hastalık en az kanser kadar ciddi tehditler içeren bir hastalıktır. Karaciğer üzerinde yağ birikmesi ilerleyen zamanlarda karaciğerlerin hasar görmesine ya da siroz gibi diğer karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır.

Alkolü bıraktıktan sonra bağışıklık sisteminiz daha iyi çalışmaya başlayacaktır.

Aşırı alkol tüketimi bağışıklık sitemiyle ilgili birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Zatüre ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı dirençsiz olma, yaraların daha geç iyileşmesi gibi rahatsızlıkların altında alkol tüketimi yer almaktadır. Düzenli olarak alkol tüketen kişilerde bağışık sisteminde iltihaplanma ve diğer hastalıklar sıkça görülmektedir. Bu etkileri tersine çevirmek ise yine sizin elinizdedir. Alkolü bıraktığınızda bağışıklık sisteminde yer alan hasarlar ve tahribatlar kendisini yenilemeye başlayacak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabileceksiniz. Bunun yanında alkol erkeklerde iktidarsızlık gibi sağlık sorunlarına da neden olduğundan, sizin ya da eşinizin alkolü bırakması gebe kalma oranınızı da artıracaktır.

5/5 - (3 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *