Düzenli Bir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler - aboutcatdog


Düzenli Bir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli Bir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Cildinin sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme sahip olmasını isteyen kadınlar ve erkekler cilt bakımı konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Cilt bakımı yapmak, cildin ölü hücrelerden kurtularak ferah bir nefes alabilmesi adına önemli bir unsurdur. Cilt bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmek sağlıklı ve pürüzsüz cilde sahip olmak için büyük önem taşır. Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur cilt yapısıdır. Cildinizin yapısına uygun cilt bakım ürünleri tercih etmeniz cildinizin ölü hücrelerden arınmasını ve daha sağlıklı görünmesi sağlayacaktır. Peki, düzenli cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? İşte, konu ile ilgili tüm ayrıntıları adresimiz üzerinden inceleyebilirsiniz…

Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Cildimiz sigara, düzensiz ve yanlış beslenme, uyku düzensizlikleri ve çevresel faktörler gibi birçok sebepten ötürü zaman içerisinde yıpranır. Bu yıpranma cildin ışıltısını kaybettireceği gibi aynı zamanda cildin kırışmasını sağlayarak çok daha çabuk yaşlanması sağlar. Ancak cilt bakımı yaparak bir nebze de olsa tüm bu olumsuzluk göz ardı edebilir ve bu sayede cildinizi ölü hücrelerden arındırarak daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Cilt bakımı yaparken cildinizin yapısına uygun cilt bakım ürünleri kullanmalısınız.
 • Cilt bakım ürününün içeriğini dikkatli bir şekilde incelemeli ve cildinize alerji yapmayacak ürünler tercih etmelisiniz.
 • Cilt bakımı yaparken sıcak suyun cildi daha çok temizleyeceği düşünülür. Ancak aşırı sıcak su cildinizin asit ve su dengesini bozarak cildinizin yıpranmasını sağlar. Bu sebepten ötürü sıcak su ve buhar banyosu gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Cildinizi güneş ışınlarından koruyun.
 • Cildinizi uygun nemlendirici kullanarak cildinizi besleyin.
 • Cildinize kullanacağınız sabunu seçerken cildinizin yapısına uygun olmasına dikkat edin.
 • Cildinize mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanmaya özen gösterin.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dogru-Cilt-Bakimi-Nasil-Yapilir04
Dogru Cilt Bakimi Nasil Yapilir?

Cilt bakımı yaparak cildini güzelleştirmek ve sağlıklı bir görünüm elde etmek isteyen bireyler doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Sorusu ile sık sık gündemimize geliyor. Doğru cilt bakımı yapmak için öncelikle cildinizi tanımanız gerekir. Öncelikle cildinizin yağlı mı ya da kuru mu olduğuna karar vermelisiniz. Daha sonra cildinize uygun en ideal yöntemleri deneyerek cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlayın. Eğer cildiniz yağlı ise cildinizin yağ ve nem dengesini sağlayabilmek için yağlı ciltlere özel olarak üretilen nemlendiricilerden tercih etmelisiniz. Aynı zamanda cildiniz kuru ise cildinizin yağ ve nem oranını arttıracak nemlendiricilerden yararlanmalısınız.


Doğru cilt bakımı yapmanın en önemli bir diğer unsuru ise cildinizi ölü hücrelerden arındırmaktır. Cildinize peeling uygulayarak cildinizi ölü hücrelerden arındırmalısınız. Peeling, cildinizde ki gözenekleri temizler ve bu sayede ölü hücrelerden kurtularak cildinizin rahat nefes almasını sağlar. Ölü hücreler cildinizin sağlıksız görünmesini sağlarken aynı zaman da pürüzlü görünmesini sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü muhakkak cildinize düzenli olarak peeling uygulamalısınız. Daha sonra cildinize uygulayacağınız cilt bakımı ürünü ile de bu sayede cildinizin çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?

Cilt-Bakimi-Asamalari-Nelerdir05
Cilt Bakimi Asamalari Nelerdir?

Cilt bakımı yaparken öncelikli olarak yapmanız gereken önemli aşamalar vardır. Bu aşamaları sırası ile takip ederek cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Cilt bakımı aşamalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;


Yüzünüzü Yıkayın:

Cilt bakımı yapmaya başlarken öncelikle ılık su yardımı ile cildinizi bol su ile yıkayın. Yüzünüzü muhakkak her sabah ve her akşam düzenli olarak yıkamalısınız. Bu sayede cildinizde bulunan gözeneklerin daha az kirlenmesini sağlayabilir ve cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yumuşak Havlu Tercih Edin:

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi durulamak için tercihiniz yumuşak bir havlu olmalıdır. Eğer havlunuz yumuşak değil ise havlu kağıdı yüzünüze bastırarak yüzünüzüz kurulayabilirsiniz.

Peeling Uygulayın:

Yüzünüzü yıkayıp duruladıktan sonra cilt yapınıza uygun peeling ürünü ile cildinizdeki ölü hücreleri cildinizden uzaklaştırın. Dilerseniz peeling ürününüzü kendiniz evinizde daha sağlıklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bunun için yalnızca 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı şekeri karıştırmalısınız. Bu sayede doğal peeling uygulaması ile cildinizdeki ölü hücreleri çok daha sağlıklı bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz.


Tonik Uygulayın:

Peeling işlemini uyguladıktan sonra yapmanız gereken diğer bir işlem ise tonik uygulamaktır. Tonik uygulaması cilt temizliği ve bakımı yaparken olmazsa olmaz en önemli unsurdur. Cildin pH dengesini sağlayan tonik uygulaması cildinize resmen ışıltı katacaktır. Tonik’i dışarıdan satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda 1 adet orta boy salatalık ile de evinizde hazırlayabilirsiniz. Salatalığı blenderdan geçirin ve süzün. Daha sonra salatalığın suyunu bir pamuk yardımı ile cildinize sürebilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin:

Cilt bakımı yaparken son aşama da cildinizi nemlendirmektir. Tonik işlemi uyguladıktan sonra cilt yapınıza en uygun cilt nemlendiricisi kullanmalısınız. Bu sayede cildinizin yağ ve nem dengesini koruma fırsatını elde edebileceksiniz. Cildiniz yağlı ise yağlanmayı önleyen cilt nemlendiricisi tercih ederken aynı zamanda kuru ciltler için de alkol içermeyen nemlendiriciler tercih etmeye özen göstermelisiniz.


Cilt Bakımı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Cilt bakımı hem kadınların hem de erkeklerin ciltlerinin sağlıklı olması ve pürüzsüz görünmesi için muhakkak uygulaması gereken uygulamadır. Cilt bakımı yapmak her zaman mümkün olmasa da haftada en az 2 defa muhakkak yapılmalıdır. Cilt bakımının düzenli yapılması cildin kırışıklık, sarkma, leke ve akne gibi sorunlar ile karşılaşmasını engeller. Her ne kadar güzellik için cilt bakımı yapılsa da cilt sağlığı için de büyük önem taşır.

Cilt bakımı yapmanın avantajlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cilt bakımı cildin yaşlanmasını önler ve geciktirir.
 • Ciltteki gözeneklerin küçülmesini sağlayarak pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Cilt lekeleri, akne ve sivilce gibi sorunların tedavisini sağlar.
 • Siyah ve beyaz noktaların zamanla yok olmasını sağlar.
 • Cildinizin yağ ve nem dengesini korur.Doğal Cilt Bakımı Önemi Nedir?

Dogal-Cilt-Bakimi-Onemi-Nedir03
Dogal Cilt Bakimi Onemi Nedir?

Cilt bakımı cilt sağlığını korumak için büyük bir önem taşırken cilt bakımı yaparken kullanılan ürünlerin doğal olması da önemli bir unsurdur. Herhangi bir kozmetik mağazasından satın alacağınız cilt bakım ürünlerinin içerisinde kimyasal maddeler yer alırken cildinize zarar verme ihtimali bulunur. Ancak evinizde çok rahat bir şekilde hazırlayacağınız cilt bakım ürünü sayesinde cildinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Doğal cilt bakımı cildinizde alerjik bir durum ile karşılaşmaması konusunda büyük önem taşır. Cildinizin yapısına göre tercih edeceğiniz ürünler cildinizin ışıltılı görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bitkisel ve doğal ürünler kullanarak cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki cilt bakımı her ne kadar güzelliğin ön plana çıkması için yapılsa da sağlığınız için çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Son zamanlar da doğal cilt bakımı evde pratik bir şekilde hazırlanarak uygulandığı için tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak burada ki önemli nokta evinizde cilt bakım ürünü hazırlar kimyasal ürünlerden uzak durulması gerektiğidir.


Yağlı Ciltler İçin Doğal Cilt Bakım Önerileri

Yağlı cilde sahip olan bireyler ciddi cilt problemleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ancak yağlı ciltler için uygulanması tavsiye edilen doğal cilt bakım önerisi sayesinde yağlı cildinizi kontrol altına alabilmeniz mümkündür. Sizlere bahsedeceğimiz doğal cilt bakım önerilerini kullanarak cildinizin nem dengesini koruma altına alabilirsiniz. Yağlı ciltler için doğal cilt bakım önerileri şu şekildedir;

Kırmızı Elma ve Kayısı:

1 adet kırmızı elma ve 3 adet kayısının çekirdeklerini çıkarın. Elma ve kayısıları suyu çıkana kadar çatal ya da blender yardımı ile ezin. Yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra cildinize sürün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karbonat, Yoğurt ve Limon:

1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı yoğurt ve 2-3 damla limon suyunu derin bir kabın içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresine değdirmeden cildinize sürün. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi durulayın.

Yumurta Beyazı, Salatalık ve Limon:

1 adet yumurtanın beyazı, 2-3 damla limon suyu ve 1 yemek kaşığı salatalık suyunu derin bir kap içerisinde karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yağlı cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Bu karışım cildinizin nem dengesi sağlayacaktır. Muhakkak haftada 1 defa bu maskeyi cildinize uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Kuru Ciltler için Doğal Cilt Bakım Önerileri
Özellikle mevsim geçişlerinde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalan kuru cilt yapısına sahip olan bireyler cildini nemlendirmek için muhakkak cilt bakım maskelerine başvurması gerekir. Doğal cilt bakım maskeleri kuru cilt yapısını dengelenmesini sağlayarak sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Sizlere bahsedeceğimiz bu maske önerileri kuru cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayarak kırışıklık, çatlak ve leke oluşumunu engelleyecektir. Kuru ciltler için doğal cilt bakım önerileri şu şekildedir;

Yumurta, Bal ve Zeytinyağı: 1 adet yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 çay kaşığı zeytinyağını bir kabın içerisinde karıştırarak macun kıvamını getirin. Hazırladığınız macunu cildinize eşit olacak şekilde paylaştırarak sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su yardımı ile duralayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayarak cildinizin nem ve yağ dengesini koruma altına alabilirsiniz.

Yumurta ve Bal: 1 adet yumurta akı ve 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı özellikle sivilce, akne ve lekelerin üzerine sürün. Bu karışım cildinizde ki sivilce, akne ve lekelerin zamanla giderilmesini sağlayacaktır. Maskeyi yaklaşık 15 dakika cildinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Süt, Papatya Yağı, Bal: 1 çay kaşığı süt, 3-4 damla papatya yağı ve 1 yemek kaşığı balı bir kabın içerisinde karıştırın ve cildinize eşit bir şekilde sürün. Cildinizi temizleyerek pürüzsüz ve ışıltılı görünmesi sağlayacak olan bu maske cildinizi nemlendirecektir. Sağlıklı bir cilt için muhakkak haftada en az 2 defa 15’er dakika bu karışımı cildinize uygulayabilirsiniz.4.9/5 - (8 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *