Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir? - aboutcatdog


Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir?

Ertesi gün hapı, bir kadının hamileliğinin nasıl ilerlediğini etkiler. Bunun nedeni, yüksek düzeyde progesteron hormonu içermesidir. Kadınların korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için ağızdan aldıkları bir ilaç türü. Ancak yüksek progesteron hormonu, sperm hücrelerinin döllenme potansiyelini en aza indirebilir. Ayrıca döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını da engeller. Bu yazıda ertesi gün hapının zararları nelerdir? o konuyu ele alacağız.

Eşler cinsel ilişki sırasında kondomun yırtılması gibi durumlarla karşılaşabilirler. Ek olarak, ilişkiden sonra bir veya iki ertesi gün hapı almak hamileliği önleyebilir. Ne kadar erken kullanılırsa, hamileliğin ilerlemesine müdahale etme olasılığı o kadar yüksektir. Ertesi gün hapı ilişkiden 4 gün sonra alınırsa etkisi azalır. Onun için ilişkiden sonraki ilk 24 saat çok önemlidir ve etkisi daha fazladır. 48 saat içinde kullanılırsa, bu etki ` azaltılır.

Ertesi gün hapının zararları var mı?

Evet zararları vardır bunları sıralamak gerekirse;

  • Hormonsal bozukluklar
  • Adet düzensizlikleri
  • Baş ağrısı ve kusma
  • Memelerde hassasiyet
  • Yorgunluk
  • Karın ağrısı
  • Vücutta alerji oluşumu
  • Cilt lekeleri
  • Kanama gibi belirtiler göstermektedir.

Ertesi gün hapı kaç saat sonra kullanılmalı?

Cinsel ilişkiden hemen sonra ağızdan alarak içilmelidir. Çünkü ilk 24 saat içerisinde kullanırsanız etkisi daha yüksek olacaktır. Eğer ki, 48 saat içerisinde kullanılırsanız bu etki özellikle %60 oranlarına kadar düşebilecektir. 4 üncü günden sonra kullanılan ertesi gün haplarında ise başarı oranı oldukça düşük olacaktır.

Ertesi gün hapı kısırlığa yol açar mı?

Tabi ki hayır. Doğum kontrol hapları yumurtlama olmamasını sağlayarak hamilelik oluşmasına engel olmaktadır. Bu etki ilaç bırakılınca kaybolur. Bu sebeple doğum kontrol hapları kalıcı kısırlık yapmamaktadır.

Ertesi gün hapını içince ne olur?

Ertesi gün hapını içince genelde en temel yan etkisi adet düzensizliği olmaktadır. Özellikle mide bulantısı, ara kanamalar, karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, memelerde hassasiyet gibi yan etkiler, ertesi gün hapı kullanımının ardından 3 gün boyunca görülebilmektedir.

Ertesi günü hapı kanama yapar mı?

Ertesi gün hapı kullanımından sonra damlamalar ve lekeler oluşabilir. Birçok kadın bu kanamanın adet kanamasıyla ilgili olduğunu düşünebilir.

Bazı kadınlarda 10 güne kadar adet gecikmesine neden olabilir ama bu her zaman adet geciktirici olarak kullanılabileceği anlamına gelmez. Hap kullanmaya devam etmekte fayda var.

5/5 - (3 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *