Evlilik Terapistleri Bir İlişkinin Devam Etmeyeceğini Nasıl Bilirler? - aboutcatdog


Evlilik Terapistleri Bir İlişkinin Devam Etmeyeceğini Nasıl Bilirler?

Evlilik Terapistleri Bir İlişkinin Devam Etmeyeceğini Nasıl Bilirler? Eşiniz veya sevgiliniz ile aranızda var olan ilişkiyle alakalı sorun yaşadığınızda bir ilişki terapistine başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Aranızda yer alan sorunlarda iki taraf da haklı olduğunu düşünebilmektedir. Bu gibi durumlarda olaylara tamamen nesnel olarak bakabilen terapistler aranızdaki sorunun ne olduğuna daha sağlıklı bir şekilde karar verebilir. Evlilik terapistleri ve danışmanların öncelikli hedefi ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olmak olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazı ilişkiler birçok soruna rağmen uzun yıllar devam edebilse de bazı ilişkiler en ufak sorunlarda kolay bir şekilde bozulabilir. Başvurduğunuz evlilik terapistleri yaşamış olduğunuz sorunları en ufak ayrıntılarına kadar dinleyerek ilişkinizin devam edeceğine ya da bunun mümkün olmadığına karar verebilir. Peki evlilik terapistleri bir ilişkinin devam edemeyeceğine nasıl karar verirler?

Aranızda meydana gelen tartışmalar kırıcı ya da yıkıcı bir hale geldiyse,

Birbirini seven iki insan tartışma esnasında ya da başka durumlarda asla birbirine kırıcı laflar söyleyemez. Siz ilişkinizin devam edeceğine inansanız dahi kavgalarda taraflardan birisi diğerine kırıcı laf söylemeye başladıysa, o ilişkinin devamı gelmeyecek demektir. İlişkinizi bu halde devam ettirmeye çalıştığınızda her tartışmada söylenen sözler kalbinizde ve ruhunuzda derin yaralar bırakacaktır. Bu gibi şikayetlerle terapiste başvurduğunuzda ilişkinize bu şekilde devam ettiğinizde birbirinizi yıpratmaktan başka sonuca varamayacağını söyleyecektir. İnsanın ağzından çıkan tüm sözler kalpten geldiği için, birbirine yıkıcı kelimeler kullanan çiftlerde aşkın ya da sevginin bittiği düşünülmektedir.

Aranızdaki güven sorunları ciddi boyutlara ulaştıysa,

Sizlere çok klişe bir laf olarak gelse de her ilişkinin temelini güven oluşturmaktadır. Güven olmayan bir ilişkide sevgi ve aşk da olamaz. Daha çok uzun yıllar süren ilişkilerde görülen güven sorunu ilişkinin temellerinin sağlam olmadığını göstermektedir. Terapistlere başvuran insanlarda bazı durumlarda bu güven sorunu ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bazı insanlar sevgili ya da eşlerinin kendisini aldattığını düşünerek bunu psikolojik boyutlara ulaştırmaktadır. Her ilişkide kıskançlık sevginin bir göstergesi olsa da bu kıskançlık rahatsızlık durumuna geldiğinde kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. İlişkilerde güven sorunu yaşandığı durumlarda terapistler genel olarak ilişkinin devam edemeyeceği yönde karar vermektedir.

Eşiniz ya da sevgiliniz size isminizle sesleniyor veya parmakla gösteriyorsa,

Her insan doğal olarak karşısındaki insanın verdiği değeri anlayabilmek için güzel laflarla seslenmesini istemektedir. Cicim ayları olarak bilinen ilişkinin ilk zamanlarında her iki taraf da birbirine güzel şekilde hitap etmektedir. Aradan geçen zaman ilişkinin monoton ve sıkıcı bir hale gelmesinden dolayı çiftler birbirine isimleriyle seslenmeye başlar. Hatta bu bazen öyle bir boyuta ulaşır ki birbirlerine seslenmeye bile ihtiyaç duymadan parmakla göstermeye kadar gelir. Bu durumlarda çiftlerin birbirine olan saygı ve sevginin azaldığının bir göstergesidir. Bu şikayetlerle terapiste başvuran çiftlerin kısa zaman içerisine birbirinden soğudu ve ayrıldığı görülmektedir. Eşiniz ya da sevgiliniz size bu şekilde davrandığında en yakın terapiste başvurmanız ve alanında uzman kişilerin kararına önem göstermelisiniz.

Çiftlerden birinde ilişkinin geleceği hakkında umutsuzluk hissi varsa,

Tüm çiftlerin ilişkinin başında birbirleriyle ilgili gelecek planı yaptığı görülmektedir. Zamanla aralarında yer alan soğukluklar, tartışmalar ya da güvensizlikler yerini tamamen umutsuzluğa bırakmaktadır. Çiftlerden birisi ilişki hakkında umutsuzluğa kapıldığında, diğeri ne kadar çabalarsa çabalasın ilişkinin ömrü kısalmaktadır. Hem erkek hem de kadın ilişkinin geleceği hakkında olumlu düşünüyor ve geleceğe yönelik planlar yapıyorsa o ilişkinin daha uzun sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu yüzden eşinizin ya da sevgilinizin ilişkiniz hakkında umutsuz düşünceleri varsa önce bu konuları çözmeye çalışmalısınız. İkili olarak bu durumları çözemediğiniz durumlarda bir terapistten yardım alarak bu konunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bazı durumlarda saatlerce ağlamak yetmiyorsa,

Bir eşin ya da sevgilinin iletişim yöntemi ağlamak veya bağırmaktan geçiyorsa, bu açıkça sağlıklı olmayan bir ilişkinin göstergesidir. Bu durumun tam tersi yani duygulardan yoksun bir partnerin bulunması yine aynı şekilde sorun teşkil etmektedir. İlişki içerisinde çok fazla ağlayan birisinin bulunması o ilişkinin kırıcı bir boyuta ulaştığı anlamına gelmektedir. Partneriniz tartışmalarda çok ağlıyor veya tam tersine hiçbir duygu belirtisi vermiyorsa ilişkinizde tehlike çanları çalıyor olabilir. En yakın ilişki ve evlilik terapistine başvurarak gerekli testleri yaptırmalı, ilişkinizin hangi aşamada olduğunu öğrenmelisiniz.

Çiftlerden birisi her duruma kayıtsız kalıyorsa, ilişkinizde sorunlar olabilir.

İlişki terapistlerine başvuran çiftlerden çoğu partnerlerinin tüm durumlara karşı kayıtsız olmalarından şikâyet etmektedir. Bu durumun meydana gelmesindeki en büyük sebep, daha önce edilen kavga ya da tartışmalardan zarar görmüş olmaktır. Her iki tarafın da bencilce davrandığı ilişkilerde herkes kendini haklı olarak görmekte ve tartışmalarda herhangi bir sonuca varılmamaktadır. Tüm kavga ve tartışmaların bu şekilde sonuçlanması çiftlerden birinin her olay karşısında kayıt kalmasına neden olmaktadır. Aslında bakıldığında bu durumlarda ilişkinin oldukça büyük yaralar aldığı görülmektedir. Bu durumlar evlilik öncesinde meydana geldiğinde, kayıtsız olan taraf evlilik için uygun bir aday değildir. Evlenmeden önce en yakın terapiste başvurarak bu sorun halledilmeli, aksi taktirde her iki tarafın geleceği için bu ilişkiye son verilmelidir.

Bir ilişkide aldatma gibi olaylar yaşandığında kesinlikle bir karar verilmelidir.

Temeli sağlam olmayan ve yeteri kadar sevgi bulunmayan ilişkilerde öncelikle karşılıklı olarak güvensizlikler yaşanır. Bazı durumlarda bu daha ileri aşamalara gelerek aldatma gibi olaylar yaşanır. Karşı taraf bu hatayı affetse bile ilişki için bir felaket doğurabilmektedir. Normal şartlarda az da olsa güvensizlik yaşayan taraf, aldatma olayından sonra tüm yaşananlara daha dikkatli bakacaktır. Çiftlerden birisi artık her şeyi dürüstçe söylese bile karşısındaki insana kendini açıkça ifade edemeyecektir. Bu gibi durumlarda bir terapistten yardım alarak olayı tamamen unutarak hayatınıza devam etmeli ya da ilişkinizi tamamen bitirmelisiniz.

Çiftler artık arkadaş olmayı bırakmışsa ve başka arkadaşlara ihtiyaç duyuyorsa,

Bir ilişkinin sağlam temelli ve uzun süreli olabilmesi için eş ya da sevgili olmanın yanı sıra arkadaş da olabilmelisiniz. Beraber vakit geçirdiğiniz zamanlarda iki tarafın da ortak olarak hoşlandığı aktiviteler olmalıdır. İlişkiler uzun yıllar sürdüğünde bir süre sonra ilişki sıkıcı bir hal alabilmektedir. Sevgili ya da eş olmanın dışında arkadaş olamayan çiftlerin ilişkisi kısa bir sürede sona ermektedir. Eşiniz ile geçirdiğiniz vakitlerden artık hoşlanmıyor ve zevk almıyorsanız ilişkinizi kurtarmak için partnerinizle açıkça konuşmalısınız. İki tarafın da hoşlandığı aktiviteleri bir kâğıda yazarak beraber kaliteli zaman geçirmeyi denemelisiniz. Bunlar aranızda olan ilişki ve sevgiyi güçlendirmenizi sağlayacaktır.

Düşündüğünüzde eşiniz ya da sevgilinizle geçirdiğiniz mutlu anılar yoksa,

Partnerinizle bir araya geldiğinizde hatırlayarak güleceğiniz bir anınızın olması çok önemlidir. İlişkilerin uzun süre devam edebilmesi için çiftlerin ara ara da olsa keyifli ve güzel vakit geçirmesi gerekir. Bu durumlarda o anları yalnızca hafızanıza kazımak yerine bir fotoğraf makinesi ile ölümsüzleştirebilirsiniz. İleride anılarınızı düşündüğünüzde bu fotoğraflara bakarak birbirinizi ne kadar sevdiğinizi hatırlayabilirsiniz. Eşlerden birisi geçirilen zamanlarda mutlu olmuyor ise, çift seçiminde hata yaptığı düşünülebilir. Bu durumlarda partneriniz ile açıkça konuşarak durumu izah etmeli ve ilişkinizde ciddi sorunlar olduğunu düşünüyorsanız iki taraf da kırılmadan bitirmelisiniz. Kendi başınıza halledemediğiniz durumlarda en yakın ilişki terapistine başvurarak olaylara nesnel bir gözden bakılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu İçeriğimizde İlginizi Çekebilir !

5/5 - (3 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *