Gebelikte Düşük Çeşitleri - aboutcatdog


Gebelikte Düşük Çeşitleri

Düşük için biyolojik bir açıklama, hamilelik sırasında bir embriyo veya fetüsün ve eklerinin kaybı olarak tanımlanabilir. Dış koşullarda hayatta kalma ve hayatta kalma veya rahimden atılma özelliklerini kazanmamıştır. Genellikle düşüklerin erken evrelerinin nedeninin fetüste olduğuna inanılmaktadır. En önemli nedeni ise bebeğin kromozomal anomalileridir. Düşük görülme sıklığı gebeliğin ilk üç ayındadır.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde düşük yapma şansı da giderek azalır. 2 veya daha fazlası 13 haftadan sonra ortaya çıkar. Gebeliğin ilk sekiz haftasında risk en yüksek olduğu için düşük yapma şansı gebeliğin bu haftasından sonra giderek azalabilir. Düşüğün başlıca nedenleri arasında embriyonik kromozomal anormallikler, genetik nedenler, çoğul gebelikler, ilaçlar ve radyasyon gibi nedenler gebelikte sorunlara ve sonrasında bebeğin düşmesine neden olabilir.Doğuştan gelen malformasyonlar ve bazı bağışıklık sistemi hastalıkları da düşüğe neden olabilir. çeşitli mekanizmalar ve çevresel faktörler aracılığıyla

Gebelikte Düşük Çeşitleri

 • Erken düşük,
 • Geç düşük,
 • Spontan abortus (Kendiliğinden düşük),
 • Abortus imminens (Düşük tehdidi),
 • Abortus insipiyens (Kaçınılmaz düşük),
 • İnkoplet abortus (Tam olmayan düşük),
 • Rest abortus (Artık materyal kalması),
 • Komplet abortus (Tam düşük),
 • Boş gebelik (blighted ovum, anembriyonik gebelik),
 • Missed abortus (Farkedilmemiş düşük),
 • Elektif abortus (isteğe bağlı düşük),
 • Kimyasal gebelik,
 • Tekrarlayan gebelik kayıpları (Habitüel abortus),
 • Septik Abortus (Kriminal abortus).

Gebelikte Erken Düşük

Erken gebelik kayıpları kadın hayatının en uzun dönemi olan reprodüktif döneminin sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Abortus gebeliğin en sık görülen komplikasyonu olup suprapubik ağrı ve uterin kramplarla ortaya çıkan vajinal kanama ile beraber gebeliğin uterustan atılması, gebeliğe dair bulgu ve semptomların kaybolması olarak tarif edilir. Gebeliğinizin ilk 12.haftasında ortaya çıkan düşüklerdir.

Gebelikte Geç Düşük

Gebeliğinizin 12 ila 20.haftalarında ortaya çıkan düşüklerdir.

Gebelikte Spontan Abortus (Kendiliğinden düşük)

Herhangi bir müdahale gerek kalmaksızın direkt olarak gebeliğin rahim dışına kendiliğinden atılması durumudur. Uterusun şekil bozuklukları, myomlar, servikal yetmezlik gibi embriyonun gelişmesine izin vermeyen durumlar nedenler arasında sayabiliriz.

Hamilelik sırasında kürtaj riski (düşük riski)
Fetüs veya embriyo, gebeliğin ilk beş ayında yaşayabilir, ancak vajinal kanama devam edebilir ve düşük meydana gelebilir. Genellikle gebeliklerin %1’inde görülür. Karın ağrısı veya ilişkili kanama. Kanamanın rengi durumun belirleyicisi olarak karşımıza çıkar. Parlak kırmızı renk, yeni kanamaya işaret eder ve tehlikelidir. Koyu kanama ise daha az risklidir. Ultrason özellikle erken gebeliklerin saptanmasında önemlidir. Ayrıca 1500 BhCG ​​değerinden amniyotik kesenin görülmesi kolaydır. Bu hastalar 3-4 hafta istirahat etmelidir. Zorlayıcı işlerden de kaçınmalı ve cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Çünkü bu dönemde cinsel ilişkiler düşük yapma riskini artırır.

Hamilelik sırasında düşük (kaçınılmaz düşük)
Kürtaj, rahim ağzının aniden açılmasıdır, bu da kaçınılmaz olarak düşük ve önceden var olan kanama ile sonuçlanır. Bu durumun mükemmel olmadığını ancak kaçınılmaz bir düşük olduğunu söyleyebiliriz. Rahim ağzı açıldığında bebek dışarı çıkmalıdır. Bunu olabildiğince doğru bir şekilde yapmak için, bu hastalara erken düşük teşhisi konulduğu andan itibaren uygun müdahale ile kürtaj yapılmalıdır. Embriyo veya fetüs rahimdeki implantasyon bölgesini terk eder ve ölür.

Gebeliğin devam etme şansı yoktur. Genellikle rahim ağzı kapalıysa, hasta ağrısızsa ve vajinadan kanama varsa düşük yapma riski vardır. Vajinal kanamaya ek olarak, harap bir serviks hamile kadınlar için alarm zilleri çalar. Gerekli müdahaleler derhal hastanın en yakın sağlık kuruluşunda talep edilmelidir. Hamilelik sırasında inkoplet kürtaj (eksik kürtaj)

Plasenta, amniyotik kese ve zarlardan oluşan gebelik dokusunun bir kısmı uterustan dışarı çıkmıştır, yani kürtaj tamamlanmamıştır. Yırtılan amniyotik keseden geriye kalan doku daha sonra rahimde kalarak komplikasyonlara neden olabilir ve 10. haftadan itibaren büyük gebeliklerde çok sık kürtaj yapılmalıdır. Özellikle bu hafta gebelikte rahimde kalıntı bırakma olasılığı yüksektir, bu nedenle rahimde parça kalmadığından emin olana kadar temizlenmeli ve bir sonraki yeni gebelik için güvenli olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Gebelikte rezidüel düşük (kalıntı)
Bir düşükten sonra gebelik materyalinin birkaç hafta boyunca rahimde tutulmasını tanımlamak için kullanılan bir terim. Bu durum tespit edilirse rahimde kalan gebelik materyali küretaj ile çıkarılmalıdır. Özellikle 6-7 haftalık gebelikten daha büyükseniz, düşükten sonra parçaların kalma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle ayrıntılı bir ultrason görüntüsü, hastanın rahminde kalan artık gebelik materyalini görebilir. Ayrıca kürtajdan sonra hastalar vajinal kanamadan şikayet edebilirler. Mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Böyle bir kürtajda hasta, rahimde hastanın durumunu tehlikeye atacak parçalar kaldığını bilmezse, birçok enfeksiyona ve çeşitli komplikasyonlara maruz kalır.

Hamilelik sırasında tam düşük (tam düşük)
Kanama ve rahim kasılmaları ile birlikte gebeliğin tüm ürünleri vücuttan atılır, kanama ve ağrı durur. Yani rahimde gebelik dokusu kalmamıştır. Özellikle çok erken gebeliklerde, 4 ila 5. gebelik haftaları arasında, rahimdeki doku hacmi o kadar küçüktür ki, rahim kasılmaları gebelik materyalini tamamen dışarı atabilir. Bu durum vajinal ultrason ile saptanabilir ve rahimde gebelik materyali kalmadığı için çoğu zaman müdahale gerektirmez. Hastanın kanaması da kendiliğinden azalmaya başlar. Öte yandan, hamilelik ürünlerinin tümü dışarı atılmazsa, yani fetüs dışarı atılır, ancak plasenta içeridedir. Bu durumda tamamlanmamış düşük denilen şey gerçekleşir. Kanama yavaşlamaz ve rahim ağzı açılır. Tedavi, durdurulamayan bir düşükle aynıdır. Açık gebelik (yumurta boyama, embriyosuz gebelik)
Boş gebelik veya boş kese de denir. Su altı gebeliği olarak da adlandırılan bu durumda amniyotik keseyi oluşturan amniyotik kese ve plasenta oluşurken bu yapılarda bebek görülmez. Ultrason görüntülerinde amniyon kesesinde embriyo olmaması ve amniyotik kesenin boş olması tanıyı netleştirir.

Missed Abortus (Farkedilmemiş düşük)

Embriyonun canlılığını kaybederek rahim içinde ölmesine rağmen kanama ve düşük ile sonuçlanmaması durumuna missed abortus diyebiliriz. Uzun süre geçse bile bu durum fark edilemeyebilir. Hatta rahim içinde embriyonun ölü kalması zamanla kirli kahverengi kanamalara sebebiyet verebilir. Ayrıca, gebelik ürününün uzun süre atılmadan kalması durumunda anne adayının hayatını tehdit edebilecek komplikasyonlar gelişebileceğinden bu durum oldukça önemlidir. Günümüzde ilk dönemlerde yapılan rutin ultrason kontrolleri ile missed abortus görülme sıklığı da oldukça azalmıştır.

Gebelikte Elektif Abortus (İsteğe bağlı düşük)

Herhangi bir komplikasyon olmamasına karşın anne ve baba adaylarının rızası ile gebeliğin sonlandırılması işlemidir. İsteğe bağlı abortuslar halk arasında genellikle “kürtaj” olarak ifade edilmektedir. Ülkemizde bu işlemin yasal sınırı gebeliğin 10’nu haftasıdır.

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik diğer adı ile biyokimyasal gebelik normal bir gebelik olmayıp, döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi ile devam edememesi ve gebeliğin sadece laboratuar sonuçları ve gebelik testleri ile tespit edilmesi durumudur. Gebelik tahlillerinde gebelik hormonu olan BHCG düzeyi yüksek ve pozitif çıkmasına rağmen hiçbir şekilde sağlıklı bir gebelik ürünü oluşmayabilir. Yani embriyo rahim içine yerleşemez ve adet kanaması ile sessizce kendiliğinden düşer. Kimyasal gebeliklerde bu durum çok sık görülmekte ve hasta bunun farkına varamamakta ve normalden biraz daha düzensiz adet gördüğünü zannederek düşük yapabilmektedir. Kimyasal gebelik tespit edildiğinde dış gebelik şüphesi de doğurabilir. Düzenli aralıklarla takip edilen BHCG hormonu ile düşme gözlemlenir. Yani biyokimyasal gebelik kürtaj ve tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan sonuçlanır.

Habituel Abortus (Tekrarlayan gebelik kayıpları)

Peş peşine 3 veya daha fazla spontan düşüğün gerçekleşmesine verilen isimdir. Kadın 35 yaş ve üzerinde ise, 2 düşükten sonra bu grup içinde yer alır. Kronik hastalık ya da enfeksiyonlar, servikal yetmezlik, hormonal dengesizlikler ile kadının genel sağlığı ile ilgili bozukluklar bu duruma neden olabilir. Düşükler arttıkça canlı doğurma şansı azalmaktadır. Yatak istirahati iyi tedavi yöntemidir.

Septik Abortus

Spontan veya kiriminal olsun düşük sırasında intrauterin enfeksiyon görüldüğü takdirde, istenmeyen gebelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Plasenta parçalarının uterus içinde kalması bir diğer husustur. Sosyoekonomik durumun iyi olmadığı, kontrasepsiyonun uygulanmadığı bölgelerde çok sık görülmektedir. Yüksek ateş, pis kokulu akıntı-kanama, uterusta hassasiyet ve karın ağrısı vardır. Kriminal abortusa ait servikal travmalar spekülüm muayenesinde izlenir. Akıntı tahlil sonucuna göre antibiyotik başlanır. Uterus içinde kalan parçalar varsa kürtajla temizlenir. Bu durum Anne kayıplarının önemli bir sebebini oluşturmaktadır.

Sonuç olarak, hastanın fetal kayıp yaşamaması adına durumları değerlendirme sürecinde öncelikle ayrıntılı hikayesi, fizik muayenesi uzman bir doktor tarafından tahlil ve tetkikleri yapılarak değerlendirilmelidir. Yine hastanın hijyen, dinlenme, beslenme ve vücudunda meydana gelebilecek değişiklikler kontrol altına alınmalı bu konuda kendisine eğitim verilmelidir.

5/5 - (1 vote)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *