Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir? - aboutcatdog


Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanmasına ne iyi gelir? Göz çevresindeki damarların genişlemesiyle kan toplanması sonucu oluşur.

Göz Kanlanması Hangi Durumlarda Görülür?

Kanlanma bazen tek gözde bazen de her iki gözde birden olabilmektedir. Çoğunlukla bu durum gözün tahriş olması, kuruması, toz kaçması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Gözde görülen kanlanma pek çok tıbbi durumun da habercisi olarak görülmektedir. Kaşıntı, bulanık görme, akıntı gibi belirtiler mevcut ise kanlanma önemli bir boyuta ulaşmış demektir. Bazı kanamalar kısa sürede geçerken bazıları ise uzun süre devam edebilir. Ayrıca kendiliğinden ve dinlenme ile geçebileceği gibi doktor tedavisinin şart olduğu boyutlar da olabilir.

Göz Kanlanmasında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kanlanmasının tedavi yöntemi bu olayın sebebine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kanlanma fark edildiğinde eğer gözde lens varsa ilk olarak o çıkarılmalıdır. Uyuyup gözü dinlendirmek de olumlu sonuç almayı sağlayabilir. Pek çok doğal tedavi yöntemi mevcuttur. Soğuk kompres uygulamak, yüzü yıkamak, gül suyu süt veya salatalık ile göze masaj uygulamak, çay poşeti koymak bu doğal yöntemlerden bazılarıdır. Bunların yanı sıra gözü zararlı maddelerden ve etkilerinden korumak gerekmektedir. Göz kuruluğunun oluşmaması için bol miktarda su içilmelidir.

Göz sıvısını oluşturan tabakadaki kılcal damarlar çeşitli nedenlerle genişleyebilir veya yırtılabilir. Sonuç olarak, bu damarlar normalden daha kırmızı görünür. Bu durum göz kanaması veya göz kızarıklığı olarak da bilinir.

Alerjik reaksiyonlar, göz tahrişi veya mikrobiyal enfeksiyon gibi dış etkenler göz kanamasına neden olduğu için bu rahatsızlık geçici rahatsızlık olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda göz kanaması ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bu nedenle bu hastalık ciddiye alınmalı ve nedenleri araştırılarak uygun bir tedavi planı yapılmalıdır. Akabinde kızarıklığa neden olan dış etkenlerin ortadan kaldırılması göz kanaması için en iyi önlemdir. Örneğin, alerjik reaksiyonlar durumunda kanlanmış gözler için Allergy Drops; Enfeksiyondan kaynaklanan göz kanamalarında antibiyotikli kremler ve damlalar kullanılmalıdır.

Evde kullanılabilecek bazı bitkisel yöntemler de göz kanamalarının tedavisinde etkilidir.

Ancak, gözü çayla temizlemek veya patatesle kaplamak gibi yöntemlerin gözü daha da tahriş edebileceğine dikkat edilmelidir. Göz tahrişini önlemek için göz ılık suyla yıkanmalı ve sürekli ovulmamalıdır. Bu nedenle yaşam ve çalışma ortamlarına uygun, gözü yormayan armatürler tercih edilmelidir. Gerekli görüldüğünde gözleri korumak da büyük önem taşıyor.

Bilgisayar, telefon ve televizyon ekranlarından gelen mavi ışığa uzun süre maruz kalmak da gözlerin kanamasına neden olabilir. Bu nedenle gözlerin belirli mesafelerde dinlenmesi gerekir ve bu cihazların kullanılması gereken durumlarda mavi ışıktan korunmak için özel mavi ışık filtreli camlar tercih edilmelidir.

Güneşli ve rüzgarlı havalar da neden olabilir. gözlerde kanama. Güneş ışınlarının göz hasarını en aza indirmek için bu iklimlerde güneş gözlüğü takmaya özen gösterilmelidir. Aynı zamanda güneşe veya polen alerjisi olanlar gerekirse göz damlası ve merhemlerden yararlanabilir.

Ayrıca şampuanların içindeki bazı maddeler gözlerde yanma ve kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle göz kanamalarının önlenmesi söz konusu olduğunda şampuan seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu noktada zararlı kimyasallar içermeyen ve gözlerinizi yakmayan şampuanların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Hassas gözlere sahip kişiler de göz makyajından kaçınmalıdır. Göz makyajı yapan kişilerin yatmadan önce göz dostu bir makyaj temizleyici kullanarak makyajlarını temizlemeleri şiddetle tavsiye edilir.

Kontakt lens kullanıcılarının göz hijyenine dikkat etmesi de çok önemlidir. Bunun için lenslerin uygun koşullarda saklanması ve yatmadan önce çıkarılması gerekir. Bu noktada el hijyenine önem verilmelidir.

Son olarak göz kanamasına neden olan bazı enfeksiyonlar bulaşıcı olabilir, bu nedenle havlu, yastık, makyaj malzemeleri gibi eşyaların temizliğinde dikkatli olunmalıdır. . düzenli olarak gözleri kanayan kişiler tarafından kullanılır ve bu makaleler paylaşılmamalıdır.

5/5 - (2 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *