Hamile Kalmak İçin Neler Yapılabilir? - aboutcatdog


Hamile Kalmak İçin Neler Yapılabilir?

Bir kadının hamile kalabilmesi için öncelikle vücudunu tanıması, adet döngüsünü takip etmesi ve üremenin nasıl ilerlediği hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Konuyu tartışmak ister misiniz?

Bir eşin korunmasız olması ve düzenli ilişkiye rağmen gebe kalmaması sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Doğum kontrol hapı almak, sigara içmek, alkol almak, stres ve hamileliği engelleyen birçok hastalık hamileliğin ilerlemesini engeller. Ne zaman yumurtladığınızı bilmek ve yumurtlama gününden 5 gün önce ve o gün partnerinizle düzenli seks yapmak hamile kalma şansınızı artırabilir. Ortalama 28 günlük bir adet döngüsünde, yumurtlama genellikle bir sonraki adet döneminin başlamasından yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Bununla birlikte, çoğu kadında yumurtlama, adet döngüsünün ortasından dört veya dört gün önce gerçekleşir. Ayrıca, yumurtlama sırasında fallop tüplerinde canlı sperm varsa, gebelik olasılığı daha yüksektir.

Bir kadının 35 yaşını geçtikten sonra hamile kalma şansı çok düşüktür. Elbette bir erkeğin sperm sayısı ve hareketliliği de önemli bir rol oynar. Bu durumda çift neden gebelik oluşmadığı konusunda mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Hamile Kalma Pozisyonu?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sağlıklı bir hayat seçmesi çok önemlidir. Kadının özellikle adet döngüsünü ve yumurtlama dönemini de takip etmesi gerekmektedir. Eşlerin cinsel ilişkiye girdikten bir süre sonra sırt üstü yatması hamilelik şansını arttırabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, cinsel ilişki yaşandıktan sonra bel bölgesinin altına yastık koyulması, özellikle spermlerin fallop tüplerine ulaşmasını kolaylaştırdığı görülmüştür.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Gün Ne Zamandır?

Hamile kalmak için en uygun zaman adetin ilk gününden 11 ila 17. güne kadar olan dönemdir. Bu süre zarfında seks yapmak hamile kalma şansınızı artırır. Yumurtlamadan sonra bir yumurtanın ömrü yaklaşık 12-24 saattir. Sperm, bir kadının vücudunda yaklaşık yedi gün yaşayabilir. Gebelik şansınızı artırmak için yumurtlamadan sonraki 3. ve 3. günleri değerlendirmek önemlidir. Bu tür hesaplamalar eşler arasında kafa karıştırıcı olabiliyor bu nedenle gebelik planlayan eşlere koruyucu yöntemler kullanmadan haftada 2-3 kez ilişkiye girmeleri öneriliyor.

Ne Zaman Doktora Gidebilirim?

Eşlerin gebe kalması için en az bir yıl uğraşması gerekebilir.Birinci yıldan sonra gebelik oluşmazsa profesyonel yardım alınmalıdır.Fakat burada en önemli faktör kadının yaşıdır. 35-40 yaşları arasında olan ve 6 ay içerisinde gebe kalmayan bir kadın mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda gebe kalamayabilirsiniz. bunları listelemek için;

  • Polikistik over sendromu,
  • Adet düzensizlikleri,
  • Çikolata kisti,
  • Ailede erken menopoz öyküsü,
  • Geçirilmiş yumurtalık operasyonu.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Sıklığı?

Eşler genellikle haftada ortalama iki kez cinsel ilişkiye girerler. Bu durum yumurtlama şansını da artırabilir. Ancak adetinizin ilk gününden bir sonraki güne kadar takvimden 14 çıkarmak size ortalama bir yumurtlama günü verecektir. O gün geldiğinde 3-4 gün önceden düzenli ilişkiye başlayarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Doğum Kontrol Hapları Ne Zaman Bırakılmalı?

Yumurtlama, bir kadının oral kontraseptif almayı bırakmasının ardından üçüncü hafta civarında geri döner. Ancak bazı kişiler için bu süre iki aya kadar uzayabilmektedir. Yani hamile kalmayı planlayan tüm gebelere yaklaşık iki ay öncesinden doğum kontrol haplarını bırakmaları ve her şeyi şansa bırakmamak için kondom yöntemiyle korunmaları önerilmelidir.

5/5 - (1 vote)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *