Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu - aboutcatdog


Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu

Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu:Kadınlar için gizli hastalık diye adlandırılın Pelvik Konjesyon Sendromu  birçok sebeplerden ötürü meydana gelebiliyor.  Önemli bir sağlık problemi olan bu hastalık hakkında bilmediklerinizi uzmanların anlatımıyla sizinle paylaşmak istedik.

Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu

Kadınların genellikle %20’sinde sıklıkla görülen Pelvik Konjesyon Sendromu adet dönemi bağlantılı oluşan ağrılar, idrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık kistleri ve benzeri nedenler gibi sebepler olabiliyor. Pelvik Konjesyon Sendromu az bilinen ve tanı konması zor bir hastalıktır.  Kadınlarda bu hastalık nedeni başka patolojilerle açıklanamayan idrarda gizli kanama, karın ağrısı, kasıklar ve genital bölgede varisler belirtisi ile dikkat çekiyor.

Pelvik Konjesyon Sendromu Nedenleri

Hastalıkta gelişim sebebine neden olan faktörler şişmanlık, hamilelik gibi karın içerisindeki genital organların kanını toplayan toplardamarlarda oluşan varislerdir. Tıpkı bacaklarda görülebileceği gibi karın bölgesinin alt kısmında bulunan toplardamarlarda bozukluklar ilerleyen dönemlerde geri dönüşümü olmayan yapısal bozukluğa ve akım sorununa sebep olur. Hastalık seyrinde damarla oluşan genişleme ve kapakçıklardaki bozulmalar ciddi problemler oluşturur. Östorejen de bu toplardamarlar üzerinde olumsuz etki yapar. Bu nedenler hastalığın ilerlemesinde rol oynar. Pelvik Konjesyon Sendromu, genital bölge ve karınla ilgili toplardamarlarda tıkanma ve pıhtılaşma, karın içerisindeki basınca sebep olacak şişmanlık, hamilelik ve devamlı ağır kaldırma durumlarında birçok karın içi tümör ve başka nedenlerle oluşabiliyor. Ayrıca önceden gerçekleşen bazı karın içi ameliyatlar da hastalık sebebi olabiliyor.

 Kalp ve damar cerrahisi uzmanı. Cem Arıtürk, “PKS hastaları genellikle akla gelen bir hastalık olmadığı ve bu konuda yeterli tecrübeye sahip bir doktora ulaşmak zaman aldığı için semptomlarıyla yaşarlar” diyerek, hastalıkla ilgili 5 parça bilgiyi şu şekilde sıraladı: :

PKS’li hastalar tipik olarak alt karın ve kasıkta menstrüel kanamadan etkilenmeyen başka nedenlerle açıklanamayan ağrı yaşarlar ve kendisi cinsel ilişki ile şiddetlenebilir. Ağrıya ek olarak kasık ve alt karın bölgesinde de dolgunluk hissi vardır. Bu durumdaki kadınlarda adet ağrısı, beklenenden daha şiddetli ve normal olabilir.

Bazı hastalar genital bölgede, kasıkta, iç uylukta ve kasıktan kalçaya kadar uzanan varisli damarları fark eder. Çoğu hastada hamilelik sırasında ortaya çıkan varisli damarlar vardır. Sık idrara çıkma, anüs bölgesinde dolgunluk hissi, idrarda kan görülmesi diğer şikayetlerdir.

5/5 - (2 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *