Karın Şişliği Nedir? - aboutcatdog


Karın Şişliği Nedir?

Karın Şişliği Nedir:Karın şişliği, bağırsaklarda gaz oluşması sonucu karında meydana gelen sertlik ve dolgunluk hissidir. Bunun başlıca sebebi düzensiz bir sindirim sistemidir. Sindirim sisteminde meydana gelen aksaklıklar sonucu sindirim yapılamaz ve bağırsaklarda sülfür içerikli gazlar birikir. Bu gazlar zamanla bağırsakları gerer. Bağırsakların gerilmesi karın şişkinliğine ve şiddetli ağrılara sebep olur.

Karın şişliği, laktoz intoleransı, gıda alerjisi, gaz üreten gıdalar ve hassas bağırsak sendromu sonucunda meydana gelebilir. Yine aşırı yemek, kabızlık ve bağırsak parazitleri de karında şişkinliğe sebep olabilir.

Karın Şişliği Nasıl Teşhis Edilir?
Şişlik şikayeti ile doktora başvurulduğunda, öncelikli olarak birtakım testler yapılmalıdır. Bağırsaklardaki gazları anlamak ve ince bağırsakta bir sorun var mı diye bakmak için, karın röntgeni istenebilir. Yine gerek görüldüğü durumlarda hastaya MR, ultrason, tomografi, hidrojen ve metan testleri yapılabilir.

Karın Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir?
Lifli gıdalar tüketme, bağırsak temizliği ve beslenme alışkanlıklarında düzenleme başlıca tedavi yöntemlerindendir. Beslenme alışkanlığının düzenlenmesi için, günlük ne kadar ve hangi saatlerde yemek yenildiği not edilir. Böylece rahatsız etmeyen yiyecekler ve zaman aralıkları belirlenmiş olur.

karın şişliği neden olur hangi doktora gidilir

Yine gaz üretiminin önüne geçmek için; bol su içilmek, karbonhidrattan uzak durmak, işlenmiş gıdaları tüketmemek, süt ürünlerini azaltmak, çok sıcak ve soğuk yiyip içmemek ve egzersiz yapmak gerekmektedir.

5/5 - (3 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *