Kemik Erimesi Belirtileri - aboutcatdog


Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesinin vücudumuzun sessiz hırsızı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Şenay Şıldır, bu hastalığın tesadüfen ortaya çıktığını belirtti.

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesinin vücudumuzda sessizce ilerlediğini ifade eden Avrasya Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Şenay Şıldır, “Kişi vücudunda kemik erimesi hastalığı olduğunu fark etmiyor, ancak bir kemik ölçümü yapıldığında bu ortaya çıkıyor” dedi. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası görülen kemik erimesi hastalığı, genellikle menopozdan bir yıl kadar sonra görülebiliyor.

Kemik erimesinin en önemli nedeni olarak kalsiyum ve D vitamini eksikliğini gösteren Uzm. Dr. Şenay Şıldır, “Son dönemlerde D vitamini eksikliğinden ortaya çıkan kemik erimesi hastalığı sık bir şekilde görülüyor. Güneşe çıkamayanlar, örtülü insanlar ya da güneşe karşı alerjisi olanlar, güneşten yeterince yararlanamayanlar, bodrum katlarda çalışan kişilerde bu hastalık görülebiliyor. Bu nedenle dışarıdan D vitamini almamız ve güneşlenmemiz gerekiyor. Her gün 15 dakika çıkıp güneşte oturmak D vitamini ihtiyacını karşılar. Bunu düzenli bir şekilde uygulamak gerekiyor” dedi.

Kemik erimesinin engellenmesi için kalsiyum açısından zengin olan sütlü gıdaların sıkça tüketilmesi gerektiğini ifade eden Şıldır, “Süt, yoğurt, peynir, yeşil sebzeler özellikle kıvırcık bolca kalsiyum içeriyor ancak kemik erimesi olduktan sonra bu besinlerin bize pek faydası olmayacaktır çünkü önemli olan depomuzu önceki senelerde doldurmuş olmamız. İleriki yıllarda ise ilaçlarla bu açığı kapamamız gerekecektir. Ayrıca biz 24 saat sütlü ürünler yesek de vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını karşılayamayız. Bu yüzden 30 yaşımıza kadar vücudumuza maksimum kalsiyumu yerleştirmemiz gerekiyor. Vücudumuzda yeterli kalsiyum ve D vitamini yoksa ekstradan kalsiyum ve D vitamini takviyesi almamız yararlı olacaktır. Menopozdaki kadınlarda günde bin 500 miligrama kadar kalsiyum ihtiyacı görülür. Biz ne kadar süt ürünleri tüketirsek tüketelim onu karşılayamayacaktır. O yüzden bu takviyeyi almak şart” şeklinde konuştu.

BELİRTİLER NE ZAMAN ANLAŞILIYOR?

Belirtilerin genellikle menopoz sonrası yapılan muayenelerde ortaya çıktığını söyleyen Şıldır, “İlk belirtiler olarak vücutta yaygın ağrılar görülüyor. Hasta bunun pek farkında olmuyor. Bir yeri kırıldığında bunu fark ediyor. Kırık sonrası yapılan kemik ölçümünde tespit ediliyor. Herkes bunu yaptırabilir. Ayrıca menopozdan sonra kadınlar kontrole geldiğinde kemik ölçümü yapılıyor. Bu ölçüm esnasında vücutta kemik erimesi tespit ediliyor.” dedi. Kırk Yaşına kadar herkesin bir kez kemik dansitometri (kemik ölçümü) yaptırmasında fayda vardır.

KEMİK ERİMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN SPOR ŞART

Kemik erimesinin önüne geçebilmek için sporun önemine dikkat çeken Şıldır, “Kemik erimesi hastalığının önüne geçebilmek için düzenli olarak spor yapmamız gerekiyor. Spor yapmazsak hareket etmezsek, aldığımız kalsiyum da kemiklerimize yerleşmez. En iyi ve ucuz spor da yürüyüş, yürürken ağılıklarla yürümek sporun faydasını daha da çok artıracaktır. Tempolu yürümek de vücudu iyi bir şekilde çalıştırıyor” ifadelerini kullandı.

Şıldır, kemik erimesi görülebilecek diğer durumları şöyle anlattı:
”Kemik erimesi sadece menopoz sonrası kadınlarda görülmüyor. Mide ve bağırsaklarında emilim problemi olan çocuk, kadın ve erkelerde düşük kemik yoğunluğu görülmektedir. Ayrıca uzun süre antidepresan, kemoterapi ilaçları kullananlarda, fast food (hazır yiyecek) kola, aşırı kafein (günde 5 bardaktan çok kahve) tüketenler ve hiç çay içmeyenlerde de düşük kemik yoğunluğu olabilmektedir. Çayda bitkisel östrojen vardır.”

ORUÇLUYKEN SPOR YAPILIR MI?

Yaklaşan 2023 Ramazan ayı dolayısıyla spor yapanlara önerilerde bulunan Şıldır, “Ramazan’da aç karna kesinlikle spor yapılmayacağını söyleyebiliriz. Mutlaka hafif bir kahvaltı yapıldıktan sonra sabah sporu yapılır. Ramazanda böyle bir durum söz konusu olmadığı için iftardan bir saat sonra sporu öneriyoruz. Bu sporlar da hafif şekilde yapılmalıdır. Bunlar yürüyüş, yüzme, oturarak ya da uzanarak evde yapılabilecek bölgesel egzersizler olabilir. Kesinlikle bu sporlar aç karna yapılmamalıdır. Ramazanda 17 saati aşkın bir açlık süresi olacağından ve kan şekeri düşeceğinden dolayı çok dikkatli olunmalı ve ağır sporlar yapmamaya özen göstermeliyiz. Yapılacak sporlarda da bir saati aşmadan 45 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Genç, sağlıklı kemikler, güçlü kolajen liflerine ve başta kalsiyum tuzlarına bağlı minerallerden oluşur. Yaşlandıkça, bu yapının gücünü kaybetmesi, zayıf ve kararsız hale gelmesi normaldir. Ancak osteoporoz, kemik yoğunluğundaki aşırı azalma nedeniyle kemiklerin çok daha kırılgan hale gelmesi anlamına gelir. Osteoporoz olarak bilinen osteoporoz, kelimenin tam anlamıyla
süngerimsi (gözenekli) kemik anlamına gelir. İçinde boşluklar oluştuğunda kemik yoğunluğu azalır.

Bu, onları kırılmaya ve çatlamaya eğilimli hale getirir. Çoğu zaman, bir kırık veya yırtılma geliştikten sonra kemiklerin görüntülenmesiyle tespit edilir. Osteoporotik kırıkların en sık görüldüğü kemikler bilek, omurga ve kalça kemikleridir. Osteoporoz insidansı yaşla birlikte artarken, kadınların bunu geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Like Post ; ) {?}

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *