Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? - aboutcatdog


Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinadan 2 ila 3 cm uzaklıkta olup çok kolay yırtılan ve kırıldığında kendi kendine iyileşmeyen çok hassas bir yapıdır. Günümüzde kızlık zarı cinayete ve tabii ki boşanmaya kadar gidebildiği için çok önemli bir yer tutmaktadır. Sürtme, vajinal üfleme ya da ilişki olmadan parmak mastürbasyonunun gerçek anlamda yaralanmaya neden olup olmadığı net değildir. Test çok kısa ve ağrısızdır. Her halükarda kişi kızlık zarını göremez veya dışarıdan biri tarafından görülüp anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Bozulması

Genç kızların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki esnasında yırtılır ve az miktarda vajinal kanama olur. Yalnız kızlık zarları yapılarından dolayı insandan insana değişiklik gösterebilmektedir. Genelde tam cinsel ilişkiye giren bir kızın kızlık zarı kesinlikle bozulmaktadır. Ancak, sürtünme, vajina bölgesine darbe alınması ya da mastürbasyon sebebiyle kızlık zarının bozulduğundan şüpheleniyorsanız muhakkak bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Kızlık zarı yırtılırsa birkaç damla kan sızar ve kanama kısa sürede kendi kendine durur. Bekaret kaybı çok olasıdır. Kızlık zarındaki kan kırmızı, bazen koyu veya pembedir. Kanama son derece nadirdir, ancak şiddetli olabilir ve uzun süre devam edebilir. Bu durumda kanamayı durdurmak için ameliyat gerekebilir ve dikiş atılması gerekebilir. Kızlık zarının bozulduğunu ancak kızlık zarı bozukluğunun belirtilerini biliyorsanız anlayabilirsiniz. Yani ilişki yaşayan çiftlerde penis bir kez bile vajinaya tamamen veya kısmen girerse kızlık zarı zarar görebilir.İçeri girmek kızlık zarına zarar verebilir. Mastürbasyon sırasında kızlık zarı bozulamaz.

Kızlık zarı her kişi için farklıdır. Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazı durumlarda kızlık zarlarının yapısal özelliklerinden dolayı yani esnek olduğundan cinsel ilişkide bozulmaz ve kanama oluşmaz. Ancak, doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilir. Bu yüzden, evlenmeden önce kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek kızlık zarının esnek olup olmadığı hakkında bilgi almasında fayda vardır. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Uygun şekilde yapıldığında, başarı şansı oldukça çok yüksektir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri;

  • Vajinadan kan gelmesi,
  • Uzun süren ağrılarınız,
  • Kahverengi akıntınız olması ya da leke tarzında pembe veya kırmızı renkte ara ara kan gelmesi diyebiliriz.

Kızlık zarı dışarıdan görülmemekte ve vajina girişinden bir iki santim içerdedir. İç dudakları yanlara doğru yeterince aralayıp kızlık zarını ortaya çıkarmak ve dalında tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz ve vajinal muayene olmanız gerekmektedir. Kızlık zarı dokusunda kendiliğinden bir iyileşme oluşmaz. Bunun için kızlık zarı dikimi işleminin bir jinekolog tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak yapılmakta ve her iki işlemde de cinsel ilişki sırasında kanama gerçekleşmektedir.

Kızlık zarı nasıl test edilir?
Ne yazık ki toplumumuzda kızlık zarı yırtılmasının nasıl anlaşılacağı konusunda çok fazla yanlış bilgi var, bunlardan biri de test yaptırmanın acı veren bir eylem olduğu gerçeğiyle ilgili. Kızlık zarı testi ağrısız ve acısızdır. Kızlık zarı testi 5 dakikada tamamlanabilmektedir. Kızlık zarı dokusunun ortasında bir delik olduğu için kadınlar bu deliği gördüklerinde kızlık zarının yırtıldığını düşünebilirler. Ancak muayeneden sonra doktorunuz kızlık zarı dokunuzun muayene sırasında yırtılıp yırtılmadığını size söyleyecektir.

İlk ilişkiden sonra kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?
Genelde ilk ilişkide kızlık zarı yırtılırsa kanama süresi 1-2 gündür. Kanamanın süresi ve miktarı kızlık zarı dokusunun damarlarına bağlıdır. Ayrıca kızlık zarı kanaması üç güne kadar sürer. Ancak kanama uzun sürüyorsa veya şiddetli ağrı eşlik ediyorsa mutlaka kadın doğum uzmanınıza veya kadın doğum uzmanınıza danışın. Kızlık zarı yırtılmasından kaynaklanan kanama dışında başka sağlık sorunları olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Kızlık zarı her zaman ilk ilişkide kanar mı?
İlk ilişkide mutlaka kızlık zarının kanaması olduğunu belirtmekte fayda var. İlk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtılır ve kanar. Ancak bazı kadınlar kızlık zarı dokusu esnek bir yapı olduğu için kanama ve yırtılma yaşamazlar. Bu kadar esnek kızlık zarı dokusuna sahip bir kadının kızlık zarı doğum sırasında yırtılabilir. Günümüzde kızlık zarının esnekliğinden dolayı ilk ilişkide kanama olmaması yüzdesi D olarak ifade edilebilmektedir. Yani bu çok yaygın bir durum. Ama bu konuda da endişelenme. Bir jinekolog tarafından yapılacak basit bir muayene, kızlık zarınızın sağlam ve esnek olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Kızlık zarı kaç cm bozulur?
Kızlık zarı vajina girişinde 1.5-2 cm kadardır. İlişkiye girmediğiniz sürece daha kötüye gitmez. Kızlık zarını kırmak için sert bir cisim sokarsanız yırtılır. İlişki sırasında kızlık zarı penisle birlikte doğal olarak yırtılmalıdır. Kızlık zarı zarar görmüş bir kadın, anatomik olarak herhangi bir değişiklik yaşamaz ve dışarıdan gözlenemez.

Kızlık zarı çıplak gözle görülebilir mi?
Kadınlar kızlık zarı dokusuna bakmak için genellikle ayna kullanırlar ve bu dokunun yırtılıp yırtılmadığını anlamaya çalışırlar. Ancak kızlık zarı böyle görünmüyor. Vajinadaki tüm doku kızlık zarı dokusudur ve farklı yöntemler denerseniz yanıldığınızı görebilirsiniz. Elbette bu kızlık zarı dokusu çıplak gözle görülebilir. Sadece kadınlar bir jinekoloğa görünmelidir. Bu nedenle kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı da muayene sırasında anlaşılır ve bu konuda en doğru bilgiyi doktor verecektir.

5/5 - (2 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *