Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir ? - aboutcatdog


Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir ?

Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir : Günümüzde adını bile hiç duymadığımız hastalıklardan insanlar hayatlarını kaybediyorlar. Bu hastalıklar eskiden beri var mıydı? Ve biz mi farkında değildik,yoksa  küresel değişimlerle birlikte mi oluştular? Bilim adamları bu konuya halen net yanıt veremiyorlar. Günümüzde maalesef bu belirsizlikler hat safhada olduğu için,bedenimizin ve ruh sağlığımızın en büyük sermayemiz olduğunu unutmadan beden ve ruh sağlığımıza karşı sorumluluklarımızı çok iyi bilip yerine getirmeyi unutmamalıyız.

Duş Alırken Soğuk Su Neden Faydalıdır?

Ilık veya soğuk su ile duşun,günümüzde de hekimlerin dile getirmeye başladığı gibi sağlık yönünden yararlı olduğu düşünülmektedir. Kararında ve yerinde yapılması halinde metabolizmaya gayet olumlu etkileri olduğu günümüzde herkes tarafından bilinmekte.

Bunu örnekler verirsek;

  • Birçok araştırma soğuk suyla duşun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Titremeye neden olan soğuk su metabolik hızı arttırarak bağışıklık sistemini aktive etmektedir.
  • Vücudumuz soğuktan etkilendiğinde ısınmak için daha çok enerji üretmelidir. Bu nedenle ısınmaya çalışarak daha çok yağ yakacak ve zayıflamaya etkili olacaktır.
  • Soğuk su ile duş alan kişilerin kan dolaşımlarının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Kan akışını ve hayati organları yönlendiren soğuk su, ayrıca kan dolaşımını vücutta daha da etkinleştirir.Bunun yanında depresyon semptomlarını azaltır. Depresif dönemlerde bir müddet soğuk suyun altında durduğunuzda rahatladığınızı hissedeceksiniz.
  • Açık gözeneklerin daralmasını sağlayan soğuk su sayesinde cildiniz sağlıklı ve parlak olacaktır. Ayrıca saçlarınız da daha parlak görünecektir.
  • Günümüzde soğuk suyla duş alan erkeklerin testosteron seviyesi daha yüksektir.Bu durum bilimsel olarak gerçeklik kazanmıştır. Çünkü sıcak ortam ve su spermin kalitesini düşürmektedir.Çocuk sahibi olmak isteyenlere de yardımcı olmaktadır.
  • Soğuk duş uyku problemi olanlara da önerilir. Soğuk suyun neden olduğu şok sonrası vücut rahatlar ve uykuya dalma kolaylaşır.
  • Soğuk su vücuda temas ettiğinde derin bir nefes alma ihtiyacı duyulur. Dolayısıyla akciğerler açılır ve daha fazla oksijen alımı sağlanır.

Peki Soğuk Su ile Duşun Kötü Etkileri Var mı?

  • Elbette ki kararında ve doğru yapılacak soğuk duşun faydaları çok fazla. Fakat doktor kontrolü dışında bilinçsizce yapılması,suda kalma süresini ve suyun soğukluğunu ayarlayamamak başta kalp hastalıklarına, zatürre, omurilik, baş, boyun ve kas rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.Bunu da kesinlikle unutmamak lazımdır..!

Birçok alternatif tedavi yöntemlerini günümüzde Tıb da kabul etmektedir. Bazı hastalıkların çözüme kavuşmasında cerrahi müdahalelerden daha az meşakkatli yöntemler sağlığımıza kavuşmamızda mümkün olabiliyor..

Su her zaman tartışılan konulardan biri olmuştur. Suyun ısısı kaç olmalı, ne kadar su içmeliyiz, suyumuza limon koyalım mı, ne zaman içelim gibi sorular hala tartışılan konulardan bazıları. Peki, sıcak su gerçekten kilo vermenize yardımcı olur mu? Yoksa sabahları aç karnına ılık su içmek yağ yakımını hızlandırır mı?

Öncelikle su tüm canlıların yaşamındaki en önemli etkenlerden biridir. .

Suyun hayatımızdaki yerini en eski uygarlıklardan beri biliyoruz. Şehirlerin su kaynaklarına yakın, kültürlerin ise suya yakın yerlerde daha sakin ve daha ılıman olması bize suyun rahatlatıcı etkilerini de gösteriyor.

İnsanın vücudunda da yüksek oranda su bulunur. su su oranı. Bu suyun oranı yaşla birlikte azalsa da belli bir seviyenin altına düşerse ölüme kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açar.

Su bu insanda önemli bir rol oynar. refah – varlık.

Bilim ayrıca içtiğimiz suyun sıcaklığının da bir etkisi olduğunu söylüyor. Yazın serinlemek için soğuk suyu, özellikle kışın hastalıktan korunmak için sıcak suyu tercih etmemize rağmen, yılın herhangi bir zamanında ılık su içmeyi tercih edenler olabilir.

5/5 - (2 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *