Vajinal Akıntı Nedir? - aboutcatdog


Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal Akıntı Nedir : Ergenlik döneminde başlayan ve vajinal bölgede oluşan sıvı akmasına vajinal akıntı denilmektir. Bu akıntı türü fiziksel akıntı olarak adlandırılır ve normal olarak görülür. Vücudun açıkta kalan ağız, burun, göz gibi bölgelerinden olan vajinada da sağlık açısından bu sıvının gelmesi gerekir.

Fizyolojik Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Renksiz, kokusuz, ağrıya ve ya kanamaya neden olmayan akıntılara fizyolojik akıntı denilmektedir. Her gün olması normal olan bu akıntı türü terle birleştiğinde bazen koku yapabilir. Rahimde bulunan ölü dokuların atılmasını sağlayan bu akıntı aslında kadın sağlığı açısından oldukça işlevseldir. Fizyolojik akıntı bazen çok fazla olabilir bu durumda ped kullanılması gerekir. Yumurtlama dönemine doğru daha koyu ve uzayan bir yapıya bürünebilir.

Fizyolojik Olmayan Akıntı Nedir?

Fizyolojik akıntının aksine rengi yeşil, kahverengi, kanlı, köpüren ve kokulu akıntılarda oluşmaktadır. Bu akıntılar fizyolojik olmayan akıntılar olarak adlandırılmaktadır. Fizyolojik olmayan akıntılar ağrı, yanma, ilişki sırasında zorlanma gibi belirtiler göstermektedir. Kanama gibi belirtilerin de görüldüğü bu vajinal akıntı türünde genital bölgede görülen sorunlar kendini göstermeye başlar. Bu akıntıların en belirgin nedeni ise vajinal enfeksiyonlardır.

Fizyolojik olmayan akıntıların nedenleri kısa sürede rahime ve follop tüplerine kadar gidebileceği için ilerleyen zamanlarda çeşitli rahatsızlıklara dönüşebilir. Hamilelik sırasında yaşanan bu akıntılarda da düşük doğum olabilir. Bu tip akıntı belirtilerinde mutlaka doktora gidilmelidir. Daha fazla sağlık bilgisi için diğer yazılarımıza tıklayabilirsiniz.

Vajinal kaşıntı nedenleri

Vajinal kaşıntının en yaygın nedenleri cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlardır. Sarı veya yeşil akıntı olursa ve buna şiddetli kaşıntı eşlik ediyorsa doktora görünmelisiniz.

Vajinal akıntı nasıl tedavi edilir?

Vajinal akıntı hemen hemen herkes için gözle görülür bir rahatsızlıktır Kadın genellikle akımların kaynağını değiştirir.

Hamilelik sırasında hormonların etkisiyle ortaya çıkabileceği gibi, kötü hijyenden de kaynaklanabilir. Taburculuk nedenleri çok boyutlu olduğundan ve birçok sorundan kaynaklanabileceğinden, doktor önce neden muayene ve testten kaynaklandığını anlamalıdır. Ardından ilaç tedavisine başlanır. Bazı semptomlar daha kalıcı olduğunda fitiller önerilir. Ovul, tercihen sistit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Hijyen söz konusu olduğunda uygun pH değerini destekleyen deterjanlar ve temizlik maddeleri sağlanabilir. Sebebe bağlı olarak uygun tedavi sonucunda tedavi tamamlanacaktır. İlaç ve kontroller açısından reçete zorunludur.

Vajinal akıntı teşhisi nasıl konulur?

Kadınlarda çoğul gebelik veya düşük sonucu oluşan rahatsızlık yaşlandıkça daha da artar. vajinal akıntı denir.

Bu rahatsızlık kadınlara idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıkların eşlik etmesine neden olur. Hastanın semptomları arasında renginin beyaz yerine gri veya sarı olması, güçlü bir koku yayması, idrar gibi aşırı yapışkan ve yoğun olması ve idrarın köpüklü olması vajinal akıntı belirtileridir. Esasen her kadında olması gereken bu durum, içeride biriken bakteri ve ölü hücrelerin dokulara akmasını ve yenilenmesini sağlar. Ancak
hastalığı gibi durumlarda renk ve akışkanlığın değişmesi hastalık belirtisidir. Tedavi basittir ve herhangi bir jinekolog tarafından yapılabilir.

Vajinal akıntının nedenleri nelerdir?

Vajinal akıntı tüm kadınları etkileyen en yaygın tıbbi durumlardan biridir. Ancak vajinal akıntı enfeksiyon kaynaklıysa veya normalden fazla ise rengi yeşil veya sarı olabilir. Dolayısıyla kadınları çok rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Vajinal akıntının birkaç nedeni vardır.

Genel olarak soğuk algınlığı, doğum kontrol hapları, diyabet, bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Akıntı sırasında oluşan güçlü koku ve renk değişimi son derece rahatsız edicidir. Kadınlarda bazı dönemlerde oluşan vajinal akıntı genellikle normal kabul edilir. Olağandışı vajinal akıntı bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu nedenle en kısa sürede doktora başvurulmalı ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Aksi takdirde ateş, bel ağrısı ve baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu bölümde vajinal akıntı ile ilgili sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız.

5/5 - (1 vote)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *