Yürüyüş Yapmanın Vücudumuza Faydaları Nelerdir ? - aboutcatdog


Yürüyüş Yapmanın Vücudumuza Faydaları Nelerdir ?

Yürüyüş Yapmanın Vücudumuza Faydaları Nelerdir ? Yürümek kavramının hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Yürümenin Vücudumuzda Ürettiği Biyokimsal Değişimler Nelerdir ?

Vücudunuz yürüme alışkanlığını elde ettiğinde hızlı bir enerji artışı ve kimyasallar sağlar. Gittikçe kalp atış hızınız dakikada 70 ile 100 arası çarpıntı olacak şekilde artar. Kan akışındaki artışda kaslarınızı düzenli bir hale sokacaktır. Bunlarla kalmayarak vücudunuz üzerinde eklemlerde sıvı üretiminide maximum seviyede artacak ve sertlikleri azalacaktır.

6 – 10 dakika boyunca yürümek kalp atışlarınızı dakikada 140 kez artacak kadar yükseltebilir ve vücudunuz kalori yakmaya bu seviyeden sonra başlar. Bu artışta ki bir tansiyon kan damaların genişlemesine yol açacaktır. Genişlemenin daha fazla miktarda oksijen açısından kan damarlarımıza ve beyin yollarmıza girmesine izin verir.

11 – 20 dakika boyunca yürümek vücut sıcaklınızda ki artışa ve terlemenin cildinizin yüzeyine yakın ısınmasına neden olur. Bu noktada dakika da yaklaşık olarak yedi kalori civarı bir yağ yakmaya başlarsınız. Zayıflamak isteyenler için bu dakika aralığı gayet bi sayı olsada Kalp atış hızındaki artış nefes verip almakta zorluklar yaratabilir. Kas aktivitelerinizi artırmak içinde bu dakika aralığı idealdir. Epinefrinler ve Glukagonlar yükselmeye başlar.

21 – 30 dakika boyunca yürümek bu aralıklarda yürüyüş yapmak, yağ yakmanın bir diğer anlamıdır. Daha fazla fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayabileceğiniz dakika aralığıda budur. Yürüyüş bilimsel olarak aynı zamanda bellek ve problem çözümleri içinde faydalı olduğunu gösterilmiştir.

30 – 45 dakika boyunca yürümek tüm vüdunuz rahatlayacaktır. Daha fazla oksijen tüketiminin yanısıra yağ yakımı ve kalp artışları olacaktır. Tüm bunları bi araya getiren bu yürüyüş aralığı bağışıklık sisteminizi artıracaktır. Dışarıda sıcak havadan gelen ışınlarda yapacağınız bir saatlik yürüyüş dilimi vücudunuzun isteği olan D Vitamininide karşılayacaktır. Tabi beyin kanaması risklere karşıda fazla yorulmamak önemli.

Yürümek Hakkında Önemli Bilgiler

  • Hareketsizlik bir ölüm sebebidir. Hergün düzenli bir şekilde yürümek bu riski en alt seviyeye indirir.
  • Günde 20 – 25 dakika civarlarında yürüyüş yapan bir insan 7 yıl, sigara içen ve yürüyüş yapan biri ise 4 yıl daha fazla yaşamaktadır.
  • Yürüyüş yapmak akciğer hastalığı ve kardiyovasküller için oldukça faydalıdır.
  • Normal bir alanda yapılan yürüyüşler, kapalı spor salonlarına göre daha fazla etkilidir.

 

5/5 - (4 votes)

Melis

Hello to all followers, my name is Melis, I was born in 1985 in Istanbul. I graduated from Uludag University and Istanbul University Philosophy. I have been producing content about women for a long time and sharing them with my followers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *